Skip to content
Sukces i Niepowodzenie Drukuj Poleć znajomemu
Oceny: / 1
KiepskiŚwietny 
Spis treści
Sukces i Niepowodzenie
Przykladowa SiN
Twoja SiN
Po strategii SiN...

Przykładowa SiN


J.Z.

Zrobiłam radość wszystkim sąsiadom, zorganizowałam na Wielkanoc teatrzyk. Wszyscy przyszli do piwnicy, usiedli w starych, zapleśniałych fotelach, przez półtorej godziny oglądali jak gramy bajkę. Byli spokojni, śmiali się, zapomnieli o tym, że przed chwilą oburzali się, że chcieli oglądać telewizję i w ogóle nie chcieli nic wiedzieć o otaczającym świecie. A potem, gdy noc „wystąpiła z brzegów”, wszyscy poszli spać i uśmiechali się do poduszki.
Nie powiódł mi się egzamin z matematyki. Usiadłam na złym miejscu i w ogóle nie mogłam na niczym się skupić. Umiałam wszystko, ale było to na nic, nic się nie wychodziło, wszystko było inaczej, wszystko...


Analiza SiN:

Z psychotestów wynika, że jesteś osobowością o radykalnie odmiennej strategii w pozytywnym (S+) i negatywnym (S-) modelu postępowania.

(S+) Sukces osiągasz, gdy jesteś ukierunkowana na cel. W negatywnej strategii (S-) - myślisz o uciekaniu od problemów.

(S+) Twój cel ma być określony max szczegółowo, ponieważ w (S-) jesteś ogólnikowa i nieprecyzyjna.

Przy pozytywnym modelu (S+) działasz na rzecz innych osob, ponieważ w (S-) działaniu "dla siebie" jesteś mało skuteczna.

(S+) W planowaniu działań masz uwzględniać: a) czas przeznaczony na akcje, b) miejsce, c) ludzi, dla których to robisz, d) rzeczy (otoczenie, rekwizyty itd.). W pechowej strategii (S-) myślisz tylko o miejscu!

(S+) Abyś była skuteczna - myśl "JA!" i "to zależy ode mnie!". Koncentruj sie na tym, co możesz zrobić, kogo zaangażować, w jaki sposób Twoja aktywność spowoduje osiąganie celu! W negatywnej strategii (S-) twoje myślenie toczy sie wokół pojęć "to sie dzieje" i "to zależy od innych" - przyjmujesz pozycję bierną, przenosisz odpowiedzialność na innych.

Czas jest kolejnym ważnym aspektem w twoim myśleniu o sukcesie (S+) - posługuj sie formą dokończoną, kategoryczną ("usiadłam" a nie jak w (S-) "siedziałam" ).

(S+) Zwracaj uwagę na zmysłowe zabarwienie i używanie wszystkich kanałów percepcji (WAKN: Wzroku - co widzisz, Audytywnego - słuchu - co słyszysz, Kinestetycznego - co odczuwasz, przeżywasz, Neutralnego - o czym myślisz) ponieważ w negatywnej strategii (S-) zwracasz uwagę tylko na NK - myślenie i odczucia.

W dążeniu do sukcesu (S+) zajmuj pozycję aktywną, pozycję Lidera, działającego wbrew ogólnie panującym przekonaniom ponieważ, gdy przyjmujesz role "bycia w tłumie" twoje działania kierują cię na niepowodzenie (S-).

Podejmuj działania (S+) w sytuacjach, gdy "masz wolną rękę" - decyduj o przebiegu zdarzeń, uwikłanie się w procedury - narzucone tryby postępowania - grozi Ci niepowodzeniem (S-). Oceny zdarzenia dokonuj według wewnętrznego odczucia zadowolenia z efektu, że Ty! masz satysfakcję (nawet z tego, że innym było przyjemnie). Niepowodzenia zaczynają się, gdy oczekujesz wyceny z zewnątrz...

Rób to "dla siebie i innych" (S+), a nie dla tylko " dla siebie" (S-).


S -

Niepowodzeniem kończy się działanie, w którym podchodzisz do spraw ogólnikowo i nie skupiasz uwagi na końcowym efekcie, lecz na unikaniu problemów, gdy zachowujesz się biernie, działasz z konieczności, a nie z chęci. Szukasz przyczyny porażki "na zewnątrz", chociaż porażka zaczyna się, gdy coś masz robić wyłączne dla siebie, a ocenę powierzyć innym.


S +

Szukaj miejsca (w życiu), które zapewnia Ci:
  • ukierunkowanie na cel
  • możliwość działania na rzecz osób innych
  • aktywną realizację Twoich pomysłów
  • możliwości podejmowania decyzji
  • nieograniczone pole do popisu
  • możliwość samodzielnego decydowania o jakości i wycenie wyników
  • zajęcie pozycji lidera.


Powodzenia
SL  Drukuj Poleć znajomemu
 

Newsletter

Zaprenumeruj nasz Newsletter:
Twoje imię:
Adres email:

Polecane Szkolenia

Spędzasz dużo czasu przy komputerze?
Bolą Cię oczy?
Chcesz poprawić wzrok?
Wyjedź na ferie zimowe z nami - skorzystaj z wczasów z kursem
JOGA DLA TWOICH OCZU
czytaj więcej >>>